Aktualne wyzwania na rynku pracy w Europie Środkowej: czy jesteśmy gotowi stawić im czoła? – podsumowanie wydarzenia

23 maja 2019 r. przedstawiciele firmy Déhora, przy współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce, firmą TGW Logistic Group, Polsko – Holenderską oraz Czesko – Holenderską Izbą Handlową, wygłosili swoje prezentacje podczas praktycznego szkolenia w Amsterdamie, którego tematem przewodnim było: „Aktualne wyzwania na rynku pracy w Europie Środkowej: czy jesteśmy gotowi stawić im czoła?”

Międzynarodowa kooperacja

Spotkanie to było wynikiem międzynarodowej kooperacji oddziałów firmy Déhora z Polski, Czech oraz Holandii i miało miejsce w Amsterdamie. Wydarzenie skierowane było do firm holenderskich chcących inwestować lub przenieść część swojej produkcji lub usług do krajów Europy Środkowej.

Podczas szkolenia odbyło się pięć głównych prelekcji, podczas których obszar rynku pracy oraz inwestowania poruszany był w kontekście różnych zagadnień, zarówno praktycznych, jak i tych teoretycznych. Zwieńczeniem spotkania był panel dyskusyjny, w którym wzięli udział wszyscy prelegenci.

Ben Jansen, założyciel Déhora, międzynarodowej firmy doradczej z zakresu planowania czasu pracy, rozpoczął spotkanie zwracając uwagę, w jak ważnych uczestniczymy procesach, które mają miejsce aktualnie w całej Europie.

Potrzeba migracji

Robert Ruhl, ekonomista przy Polsko – Holenderskiej Izbie Handlowej oraz założyciel firmy Next Markets Advisory, na konkretnych danych statystycznych zwrócił uwagę na nadal istniejące strukturalne niedobory pracowników w Europie. Na podstawie tego słusznie zauważył potrzebę migracji odwrotnej wykwalifikowanych pracowników ze strefy euro, właśnie do Europy Środkowo – Wschodniej.

Firmy chcą inwestować w Polsce

Następnie, Elro van den Burg, Dyrektor Zarządzający w Polsko – Holenderskiej Izbie Handlowej, wraz z Benem van de Vrie z tej samej Izby, na praktycznych przykładach opowiedzieli o kulturowych różnicach w prowadzeniu biznesu w Holandii i w Polsce. Ukazali również wyniki kompleksowej ankiety przeprowadzonej przy współpracy z innymi izbami handlowymi w Polsce, na temat inwestowania w naszym kraju. Z danych tych jasno wynika, że aż 94.5% zapytanych firm zainwestowałoby w Polsce ponownie. Jest to wzrost o prawie 5% w stosunku do poprzedniego roku, czego wynikiem jest również wzrost niektórych czynników inwestycyjnych.

A może Czechy?

Nunzio Totaro, Dyrektor Zarządzający w czeskim oddziale Déhora, zwrócił uwagę na wiele czynników, które stawiają Czechy jako miejsce sprzyjające inwestycjom zagranicznym. Nunzio Totaro poruszył również kwestie związane z przyszłością planowania czasu pracy oraz próbą znalezienia idealnej równowagi między potrzebami pracodawców, a pracowników.

Robot – nowy kolega z pracy

Z kolei Jan Willem Kinkenberg, Project Sales Director w TGW Logistic Group, na podstawie przeprowadzonych oraz trwających projektów, pokazał zrobotyzowaną przyszłość nowoczesnej logistyki. Przy tak szybko zmieniającym się świecie coraz bliższa staje się wizja robota jako kolegi z pracy, czego przykładem były pokazane implementacje w niektórych magazynach na świecie. Jan Willem Kinkenberg zauważył również słusznie, że nadciągająca fala robotyzacji niesie za sobą również początek kreowania się wielu nowych zawodów oraz stanowisk dla pracowników.

Podróż po Polsce

Bardzo ważną kwestię poruszył Łukasz Chodkowski, Dyrektor Zarządzający w polskim oddziale firmy Déhora, gdzie na podstawie wybranych projektów, pokazał olbrzymie zróżnicowanie w Polsce, zarówno pod kątem dostępności pracowników, jak i problemów, z jakimi zmagają się poszczególne regiony państwa. Ta swoista „podroż” po mapie Polski dała gościom szeroki wgląd w sytuację na naszym rynku pracy, pomogła również zrozumieć, w których regionach warto inwestować w niedalekiej przyszłości.

Na zakończenie spotkania przeprowadzony został panel dyskusyjny ze wszystkimi prelegentami, którego moderatorem była Katerina Veliskova, Członek Zarządu w Czesko – Holenderskiej Izbie Handlowej. Uczestnicy panelu wspólnie zastanawiali się nad przyszłością rynku pracy w Europie na przestrzeni najbliższych pięciu lat.

Zobacz także

Multipokoleniowość, czyli wiele pokoleń w jednej organizacji. Nowe formy employer brandingu w zatrudnianiu i utrzymaniu pracowników

W dniu 2 kwietnia 2019 r. przedstawiciele firm Déhora, KS Service, CodersLab i Kancelarii Kibil i Wspólnicy wygłosili swoje prezentacje…

Jak to się wszystko zaczęło? 30 lat historii firmy Déhora

Jak to wszystko się zaczęło? Co zainspirowało pana do założenia własnej firmy? Zanim założyłem własną firmę w 1987 r. byłem…

Zalety indywidualnego zarządzania czasem pracy

Dlaczego indywidualne zarządzanie czasem pracy może okazać się dobrym rozwiązaniem Związki zawodowe coraz częściej naciskają na pracodawców, aby zapewniali swoim…