Elastyczność: zarówno słaba, jak i mocna strona FloraHolland
Giełda kwiatowa FloraHolland odgrywa kluczową rolę na światowym rynku roślin ozdobnych – jako miejsce nawiązywania kontaktów, pośrednik czy też centrum wiedzy. Od strony logistycznej FloraHolland cechuje znaczna dynamika, a zapewnienie właściwych pracowników we właściwym miejscu i o właściwym czasie, 24 godziny na dobę, jest ogromnym wyzwaniem dla planisty.
Ile elastyczności?
Dział przyjęć towaru musi zmagać się ze znacznymi wahaniami obciążania pracą. Nocą oraz wczesnym rankiem zazwyczaj jest spokojnie, ale popołudniu i wieczorem pracy jest aż nadto. Dodatkowo można zauważyć wyraźne tendencje sezonowe. FloraHolland potrzebowała rozwiązania, które zapewniłoby przedsiębiorstwu elastyczność jakiej potrzebuje, aby poradzić sobie w tak zmiennych warunkach. Oprócz tego, pracownicy firmy byli zainteresowani znalezieniem takiego rozwiązania, które pogodzi przewidywane obciążenie pracą z ich indywidualnymi potrzebami. Pojawiały się także obawy o wpływ harmonogramów na zdrowie, integrację pracowników niepełnoetatowych i honorowanie indywidualnych ustaleń z pracodawcą.
Kurs z zakresu zarządzania czasem pracy
W celu wyjaśnienia wszystkich zagadnień, przedstawiciele stron przeszli wewnętrzne szkolenie z zakresu zarządzania czasem pracy. Podczas tego czterodniowego kursu uczestnicy wykonywali ćwiczenia pomagające przełożyć teorię na praktyczne rozwiązania do zastosowania w określonych sytuacjach. Ćwiczenia oraz będące ich rezultatem decyzje i rozwiązania był następnie omawiane na forum grupy. Przy wsparciu profesjonalnego planisty opracowano i omówiono różne scenariusze alokacji czasu pracy.
Tworzenie poparcia dla rozwiązań
Takie podejście gwarantuje poparcie pracowników dla wypracowywanych rozwiązań. Ponadto, udało się jeszcze wprowadzić kilka zmian po wdrożeniu głównego rozwiązania. Pomimo tego, że dyskusja na temat zmniejszenia dodatku za pracę zmianową była pełna emocji, udało się wypracować rozwiązanie, które usatysfakcjonowało niemal wszystkich jej uczestników. Rada pracownicza od samego początku była zaangażowana w projekt i wyraziła swoje poparcie dla proponowanego rozwiązania.
Elastyczne rozwiązanie przynosi pozytywne rezultaty
Podjęte decyzje po pewnym czasie doprowadziły do zredukowania pracy w godzinach nocnych i zmniejszenia wahań obciążenia. To z kolei spowodowało obniżenie dodatku za pracę zmianową. Ponadto udało się znacznie lepiej dostosować godziny pracy do aktualnych obciążeń. Poziom zatrudnienia uległ też nieznacznemu zmniejszeniu ze względu na fakt, że po wprowadzeniu zmian wszelkie niespodziewane zapotrzebowania na pracę można realizować za pomocą agencji tymczasowej. Osiągnięty ogólny wzrost wydajności doprowadził do obniżenia kosztów pracy o ok. 10%.