7 cech dobrego planisty

W wielu organizacjach rola planisty, od którego przecież tak wiele zależy, nie jest traktowana wystarczająco poważnie.  Jednak planowanie nie polega tylko na przygotowaniu siatki. W rzeczywistości bardzo często pracownicy nieoczekiwanie są stawiani w roli planisty. Stworzenie optymalnego harmonogramu, który gwarantuje optymalne wykorzystanie kadr i zasobów przedsiębiorstwa (przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności z obowiązującymi przepisami) to niełatwe zadanie. Planiści muszą wziąć pod uwagę wymagania i preferencje wielu różnych interesariuszy, w tym pracowników, pracodawców, kierownictwo, członków Rady Pracowniczej, pracodawców i klientów.

Dlatego właśnie planista to ktoś, kto spełnia wiele różnych zadań. To ktoś, kto doradza i wspiera kierownictwo przy organizacji pracy w przedsiębiorstwie. Planista jest też swego rodzaju zwierciadłem, w którym odbijają się potrzeby i wymagania pracowników. Aby planista mógł skutecznie wykonywać swoje obowiązki, musi posiadać pewien określony zestaw cech i umiejętności.

Czy masz to, czego potrzeba w tym zawodzie?

Oto siedem cech, które musi mieć każdy planista. Czy masz to, czego potrzeba?

 

Znasz się na planowaniu i organizacji:

Jako planista musisz potrafić w wydajny sposób planować i organizować własną pracę. W dynamicznym środowisku, w którym musisz radzić sobie z nagłymi problemami lub zmianami, musisz przez cały czas mieć przed oczami swoje nadrzędne cele. Dodatkowo, musisz umieć stale ustalać i monitorować priorytety.

 

Twoja rola jest kluczowa:

Twoja rola jest kluczowa. Realizując różne zadania planiści muszą współpracować z różnymi osobami w obrębie całej organizacji. Te relacje w dużej mierze określają rolę planisty w całym procesie organizacji pracy. Planista musi potrafić z łatwością przełączać się pomiędzy realizowanymi zadaniami, ważyć interesy stron, angażować poszczególne działy przedsiębiorstwa w proces planowania pracy i udzielać pomocy w podejmowaniu właściwych decyzji.

 

Przejmujesz inicjatywę:

Jako planista, możesz samodzielnie szukać okazji i je wykorzystywać. Nie chodzi tu tylko o gaszenie małych pożarów – planista znacząco przyczynia się do realizacji długoterminowych celów firmy.

 

Umiesz sprawnie komunikować się z innymi:

Presja jest ogromna – każdy czegoś od Ciebie potrzebuje. Jako planista musisz zatem potrafić sprawnie komunikować się z innymi, aby w jasny i zrozumiały sposób przekazywać swoje pomysły i opinie. Ważne jest też posługiwanie się prostym językiem, aby mieć pewność, że przekaz zostanie dobrze zrozumiany. Umiejętność komunikowania się jest tu niezbędna.

 

Radzisz sobie ze stresem:

Jako planista, musisz działać skutecznie pod presją czasu. Może się zdarzyć, że jeden z pracowników nieoczekiwanie będzie potrzebować urlopu zdrowotnego, albo że klient nagle zmieni swoje wymagania. Zadaniem planisty jest przewidywanie takich sytuacji i podejmowanie odpowiednich działań. Wymaga to umiejętności efektywnej pracy w stresujących warunkach. Ponadto, planista musi umieć radzić sobie z niepowodzeniami, porażkami i sprzeciwem.

 

Umiesz rozwiązywać problemy:

Planista potrafi dotrzeć do sedna każdego problemu i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Planista proponuje rozwiązania oparte na przeprowadzonej przez siebie analizie problemu. Dlatego właśnie doskonały planista musi mieć doskonale umiejętności analityczne. Podejmując decyzje planista musi także uwzględnić interes klienta, firmy i jej pracowników.

 

Zobacz także

Nowy harmonogram czasu pracy w 6 łatwych krokach

Planowanie harmonogramów czasu pracy w sześciu łatwych krokach Z przyjemnością pomożemy Ci w opracowaniu nowego harmonogramu czasu pracy, który spełni…