Szkolenie planistów pozwala myśleć strategicznie
To jasne, że każda organizacja potrzebuje dobrego harmonogramu. Ale skąd wiadomo, czy jest on rzeczywiście dobry? Być może da się go poprawić tak, aby jeszcze lepiej dopasować faktyczne obciążenie pracą do dostępnych zasobów ludzkich jednocześnie uwzględniając preferencje pracowników? Dobry planista nie tylko potrafi projektować odpowiednie harmonogramy pracy, ale umie też strategicznie je wykorzystywać.
Usprawnienia w centralnym dziale planowania Abrona
W 2009 roku fundacja Abrona uruchomiła centralne biuro planowania, którego zadaniem jest projektowanie harmonogramów dla wszystkich jej placówek i centrów opieki dziennej. Fundacja prowadzi 55 placówek stacjonarnych i liczne centra opieki dziennej zlokalizowane w różnych miejscach na terenie prowincji Utrecht. Abrona zatrudnia łącznie 1700 osób. Planiści fundacji uczestniczyli w szkoleniu Déhora poświęconemu tworzeniu takich harmonogramów pracy, które są dobrze dopasowane do faktycznego obciążenia pracą i preferencji pracowników.
Lepsze harmonogramy pracy dzięki strategicznemu planowaniu
Strategiczne planowanie to skuteczna metoda planowania z uwzględnieniem dostępności zasobów ludzkich oraz dynamiki zmian w obciążeniu pracą. Metoda ta pozwala także na „wypożyczanie” pracowników do innych placówek przedsiębiorstwa w celu zmniejszenia zależności od agencji pracy tymczasowej. Ponadto, planowanie długoterminowe zmniejsza stres związany z pracą zmianową. Dzieje się tak dlatego, że pracownicy znają terminy swoich zmian z dużym wyprzedzeniem. Z kolei mniejszy stres w dłuższym terminie prowadzi do zmniejszenia rotacji kadry pracowniczej.
Czterodniowe szkolenie dla planistów w Déhora Academy
Planiści z Abrona uczyli się jak zastosować tę teorię w praktyce podczas czterodniowego szkolenia dla planistów w Déhora Academy. Przed rozpoczęciem szkolenia specjaliści Déhora przeprowadzili rozmowy z pracownikami różnego szczebla organizacji w celu zapewnienia, że kurs będzie dobrze dopasowany do konkretnych potrzeb Abrona. Szczegółowe informacje przekazane podczas szkolenia sprawiły, że planiści są teraz dobrze przygotowani do strategicznego doradztwa na rzecz kierowników placówek stacjonarnych.
Metoda rocznej sumy godzin pracy
Podczas kursu omówiono także szczegółowo metodę rocznej sumy godzin pracy (ang. annual working hours method). Jednym z elementów tej metody jest tworzenie wykresów prognozowanych obciążeń w skali całego roku. Tego typu prognozy można wykorzystywać do projektowania takich harmonogramów, które przewidują większy nakład pracy w okresach wzmożonej aktywności, zaś mniejszy w spokojniejszym czasie roku – i to przy założeniu, że miesięczne wynagrodzenie pozostaje na stałym poziomie. Kolejną zaletą jest zmniejszenie zależności od agencji pracy tymczasowej w okresach dużego zapotrzebowania na pracę. Fundacja Abrona wprowadziła metodę rocznej sumy godzin pracy na początku 2011 r.
Abrona:
„Zarówno planowanie pracy, jak i zapewnianie specjalistycznej opieki to zadania dla ekspertów. Łącząc oba te obszary możemy świadczyć nasze usługi w sposób skuteczny i wydajny”.