Czas na redefinicję pojęcia work-life balance

Liderzy biznesu są coraz częściej zmuszani przez rynek do lepszego dbania o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym swoich pracowników. Jedną z istotnych przyczyn jest bezprecedensowa skala wyzwań związanych z rekrutacją i utrzymaniem zespołu.

Badanie* Bupa Global – Executive Wellbeing Index 2021 pokazuje, że równowaga między życiem zawodowym a prywatnym była „codziennym zmartwieniem” w ciągu ostatniego roku dużej liczby menadżerów. W rezultacie podejmują oni kroki w celu przywrócenia równowagi spowodowanej pandemią; zarówno dla siebie, jak i dla swoich pracowników.

Cyfrowe narzędzie utrudniają utrzymanie granic, szczególnie podczas pracy w domu. Coraz więcej pracowników zobowiązuje się do rzadszego sprawdzania poczty e-mail poza godzinami pracy, a nawet formalnego zarządzania godzinami pracy. A co czwarty wraca do biura częściej, aby poprawić swoje zdrowie psychiczne. Wśród innych trendów można też wskazać, świadome decyzje o tym, żeby w tym roku spędzać więcej czasu z przyjaciółmi i rodziną oraz zwiększenie aktywności fizycznej lub poprawę diety w celu poprawy ich samopoczucia.

Ta nowa postawa stawia przed nami kolejne wyzwania. Wielu uważa, że równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest kluczem do utrzymania szczęśliwej, zdrowej i wydajnej kadry. W związku z tym wiele firm planuje wprowadzenie rozwiązań, takich jak bardziej elastyczne modele pracy, lepsze świadczenia dla rodziców oraz większe wsparcie dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia pracowników. Coraz więcej firm rozważa nawet wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy.

Jeszcze przed pandemią granice między pracą a życiem prywatnym bardzo się zatarły. Dlatego budujące jest, kiedy widzimy, jak firmy przejmują inicjatywę w aspekcie dbania o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, zwłaszcza gdy przechodzimy na nowy hybrydowy sposób pracy.

W tym konkurencyjnym „krajobrazie” zaakcentowanie silnych zobowiązań w zakresie dobrostanu pracowników pomoże przyciągnąć najzdolniejszych i najlepszych – co ma kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia po pandemii.

Uczucie konieczności bycia „zawsze włączonym” może być szkodliwe dla naszego zdrowia psychicznego i prowadzić do skrajnego wyczerpania, stresu i w konsekwencji do wypalenia zawodowego, a także do zmniejszonej produktywności w dłuższej perspektywie. Dlatego naprawdę ważne jest, aby podjąć aktywne kroki w celu zarządzania naszą równowagą między życiem zawodowym a prywatnym. Powinno to się odbywać w taki sposób, aby zdecydowanie ułatwić planowanie czasu wolnego jak hobby lub wydarzeń towarzyskich wieczorami, tak aby pomóc w stworzeniu granic między pracą a naszym życiem, a nawet po prostu wyłączenie telefonu służbowego i odłożenie go po zakończeniu dnia. A pracownicy powinni mieć poczucie, że nie oznacza to, że nie są zaangażowani czy mniej produktywni. Wręcz przeciwnie.

Źródło badań: *Bupa Global – Executive Wellbeing Index

https://www.bupaglobal.com/en/your-wellbeing/our-research/wellbeing-index-2021

 

Zobacz także

Szczęście pracownika, szczęściem… pracodawcy

Po pierwsze, uwzględnić prywatne preferencje. Praca zmianowa i nocna ma duży wpływ na nasze życie społeczne i rodzinne. Dużo trudniej…

Selfrostering – odpowiedź na zmieniającą się rzeczywistość rynku pracy

Od wielu miesięcy pracodawcy próbują szukać nowych rozwiązań z zakresu rekrutacji, jak również, co jest zjawiskiem stosunkowo młodym, z zakresu…