Zmiana czasu na zimowy: Dlaczego unifikacja czasu jest kluczem do zdrowia i gospodarki

W najbliższy weekend października nastąpi cykliczna zmiana czasu z letniego na zimowy, będziemy więc cofać zegarki o godzinę. Zmiana czasu w obecnym formacie obowiązuje od 1996 roku, tymczasem od kilku lat toczy się dyskusja na temat jego sensu. Jak co roku, zastanawiamy się, czy to już ostatnia zmiana czasu oraz czy ma ona w ogóle sens. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez panel Ariadna*, aż dwie trzecie Polaków ma dosyć zmiany czasu i pragną rezygnacji z tego zwyczaju, przy czym większość respondentów opowiada się za pozostaniem w czasie letnim.

Wpływ zmiany czasu na zdrowie

Cykliczne zmiany czasu w marcu i październiku odciskają piętno także na naszym zdrowiu, zmieniając rytm naszego zegara biologicznego. Niektórzy z Nas do zmian spowodowanych przestawieniem zegarka o godzinę przyzwyczajać się będą kilka dni, a szczególnie osoby pracujące zmianowo i nieregularnie. Przykłady negatywnego wpływu zmiany czasu na ludzi można mnożyć. Dodatkowo, skrócenie snu o godzinę może doprowadzić do większej liczby wypadków w miejscu pracy oraz na naszych drogach. Zakłócenie, które idzie w parze z problemami ze snem czy zmęczeniem łączy się ze szczególnym ryzykiem wystąpienia chorób serca, co zwiększa ryzyko zawałów. Przy całym (zawodowym i prywatnym) stresie, który dobrze znamy, nie potrzebujemy dodatkowych obciążeń fizycznych i psychicznych.

Rozmowy sprzed pandemii

Jeszcze przed pandemią, Komisja Europejska (KE) otrzymała wyniki konsultacji społecznych prowadzonych w całej Unii Europejskiej (EU), które jednoznacznie wskazywały, że około 80 % Europejczyków opowiadało się za zniesieniem zmian czasu. Przeciwnicy zmiany argumentowali natomiast, że pozostawienie czasu letniego znacząco może odbić się na naszych rachunkach za wykorzystanie energii elektrycznej.

Tymczasem teoria ta nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, gdyż wykorzystanie prądu maleje wraz z zmianą czasu na zimowy. Wiąże się to ze skróceniem wieczornego szczytu komunikacyjnego, więc także ze zmniejszonym popytem na energię. Podczas zmiany letniej, trend ten się odwraca, a zatem bilans roczny zużycia prądu pozostałby identyczny.

Aktualnie prace UE na temat zniesienia zmian czasu zostały wstrzymane.

Czy to już czas na unifikacje?

Wydaje się, że określenie jednej uniwersalnej strefy czasowej mogłoby okazać się idealnym rozwiązaniem dla wszystkich. Wystarczy przytoczyć przykład z branży transportowej, w której każda minuta ma istotne znaczenie dla transportu krajowego i międzynarodowego. Branża z pewnością odczuła by w pozytywnym znaczeniu unifikację czasu dla całej strefy Schengen. W kontekście wcześniej poruszanego ryzyka związanego ze zdrowiem, takie rozwiązanie bezdyskusyjnie będzie dobrze odebrane przez większość z nas. Pozostawienie czasu letniego pozwoliłoby wydłużyć tzw. „zimowy dzień”, który w obecnych okolicznościach trwa tylko do godziny 16-tej. Większość osób aktualnie negatywnie odczuwa te konsekwencje, wychodząc do pracy i wracając z niej w nocy, co zostało udowodnione przez psychologów. Taki stan rzeczy wpływa również na ryzyko wystąpienie stanów depresyjnych czy rozdrażnienia przez cały okres pory jesienno-zimowej. Ujednolicenie strefy czasowej jest więc ważne zarówno dla zdrowia, jak i gospodarki.

 

*Badanie Panelu Ariadna [on-line]. Warszawa 2018 [dostęp 7 październik 2020] https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/badanie-66-proc-ankietowanych-opowiada-sie-za-rezygnacja-ze-zmiany-czasu,91567.html

Zobacz także

Mroczniejsza strona światła nocą. Negatywny wpływ niebieskiego światła na zdrowie pracowników zmianowych

Różne barwy światła Światło emitowane przez dotychczasowe tradycyjne żarówki, do którego większość ludzi się przyzwyczaiła, jest ciepłej barwy, którą potocznie…

Elastyczny czas pracy drogą do większej efektywności

Nowy model pracy Młode pokolenia wchodzące na rynek pracy reprezentują często odmienne oczekiwania co do swojej roli w przedsiębiorstwie względem…

Znaczenie elastyczności czasu pracy w zarządzaniu

Elastyczność czasu pracy Czas jest dla współczesnych społeczeństw wartością o szczególnym znaczeniu, a poczucie jego braku coraz bardziej powszechne. W…